english SOVTE-theme
Průvodce vytvořením efektívní a zabezpečené plastové ID karty


Jestli Vám byl svěřen návrh ID karet pro Vaši organizaci, pak nesete určitou zodpovědnost. Vytvoření designu plastové karty vyžaduje víc, než-li pouhé kreslení. Díky menšímu plánku a zvážení praktik zmíněných níže, bude Vaše práce zážitkem. Po zhlédnutí tohoto jednoduchého krok-za-krokem průvodce a naši galerie již existujících návrhů plastových karet budete připraveni začít s vlastním designem. Vytvoření dynamických, efektivních a zabezpečených ID karet nebylo nikdy snazší.

Hodně štestí!


Složení zabezpečené ID karty

Zabezpečená ID karta je mnohem víc než jen jméno a fotografie. Také vyžaduje vizuální bezpečnostní elementy, které ji chrání před manipulaci a paděláním. Technologické karty obsahují anténu a chytrý kontaktní čip, který ovlivňuje design karty.


Uživatelské vlastnosti plastové karty
ID karta

Technologické vlastnosti karty
ID karta

Krok 1 - Definování parametrů

Vytváření efektivního designu ID karty si vyžaduje víc. Proto je tento první krok tak důležitý. Potřebujete porozumět záměru celého ID programu Vaši společnosti. Design karty je důležitý, ale sekundární. K němu Vám pomůže pár kroků, díky kterým ho pak vyberete:

 • Zvýšení fyzické a logické bezpečnosti
 • Zvýšení úspěšnosti a produktivity
 • Omezení zranitelnosti a falšování
 • Odraz identity společnosti

Na začátku procesu výběru karty svažte promluvení s expertem na kartové identifikační systémy. Jestli jsou Vaše karty navrhnuty tak, aby chránili nebo propagovali (nebo oboje) Vaši organizaci, naše autorizovaná firma Sovte Vám pomůže definovat a dosáhnout cíle. Zde je pár základních otázek o cílích, které chcete dosáhnout, které Vám pomohou začít definovat parametry designu:

 • Kolik zaměstnanců, dodavatelů a návštěvníků máme? Budeme mít jeden design pro všechny?
 • Kolik různých oddělení v organizaci bude používat karty? Budeme potřebovat rozdílné úrovně oprávnění pro všechny?
 • Musí naše karta splňovat nějaké předpisy?
 • Jak budeme ověřovat a autentizovat identitu držitele karty?


Krok 2 - Výběr potřebního vizuálního zabezpečení

Barevná fotka na bíle kartě již nestačí. Dnes si každý, kdo má k dispozici počítač dokáže jednoduše vytvořit legitimní ID kartu. Řádný design pomáhá redukovat padělání ID karet. Včleněné holografické bezpečnostní elementy, laserové taktilní nebo podpovrchové značení případně tisk z UV pásky, jsou těžko zfalšovatelné, ale snadno ověřitelné. Ty by měli být na prvním místě při výběru bezpečnostního designu. Existuje mnoho možností pro každou potřebu a každý rozpočet, od nejzákladnějších UV tisků, přes základní holografické fólie či hologramy s vlastním designem až po nejbezpečnější laserové vypalování.

Holografické lamináty můžou obsahovat bezpečnostní elementy od mikrotextu, přes 2D/3D čáry až po opticky se měnící obrázky.

hologram
Laserové vypalování (gravírování) může obsahovat bezpečností elementy od:

1) podpovrchového laserového značení (podpis, fotografie),

2) laserový microtext,

3) hmatatelný povrchový reliéf až po

4) MLI/CLI - Násobný/Proměnný laserový obrázek.

UV tisk umožňuje tisk vlastního designu (logo, nápis) viditelného pod UV lampou.foto Výchozí bod každé zabezpečené ID karty je fotografie v rozlišení 300dpi (případně 600dpi pro tiskárnu HDP5600). Čím je fotka větší a živější, tím se dá lépe ověřit držitel karty.
laminace Holografický laminát může obsahovat vlastní design ještě pro větší bezpečnost a pro vylepšení značky.
holografická fólie Holografická fólie jako tahle se může použít nebo vstavět pod povrch karty pro zvýšení bezpečnosti.Krok 3 - výběr technologie

Karetní technologie, které Vaše firma využívá, ovlivní design karty. Rovněž to ovlivní výběr tiskárny/kodéru, který budete používat. Ale stále můžete vytvořit dobře vypadající kartu, i když vaše karta obsahuje technologie, jako jsou:

 • čárový kód
 • kontaktní a bezkontaktní čip
 • proximiti anténu
 • magnetický proužek

Dosažení efektního designu zahrnuje 3 vrstvy: funkcionalitu, bezpečnost a grafiku. Když se rozhodujete o těchto elementech, je vhodné do toho zapojit i odborníka.


proximiti antena Elektronika uvnitř karty (proximity anténa, bezkontaktní čip) vytváří nepravidelný povrch. Pro tyhle případe, zvažte využití tiskáren s technologií HDP, které taky dokážou tisknout přes okraje karty.
bar code Plánujete využívat čárový kód?
magnetický proužek Designujete kartu s magnetickým pruhem? Pamatujte, že některé elementy, jako tenhle mají fixní pozici na ID kartě.
kontaktní čip Nejběžnější tiskárny karet s technologií DTC (direct-to-card: tisk přímo na kartu) nejsou schopny potisknout okolí čipu bez risku, že by si tím zničili tiskové hlavy. Technologie HDP (high definition printing ) dokáže potisknout okolí čipu, co přidá na celkovém vzhledu karty.
pozadí barcode Pamatujte na to, že okolo čárového kódu musí být adekvátní místo pro bezproblémové skenování. V případě, že plánujete tisknout čárový kód na barvu pozadí, ujistěte se, že budete mít dostatečný kontrast.

Krok 4 - určení návrhu

Pro maximalizaci efektivity prozkoumejte oba typy pro orientaci karty: na výšku a na šířku. Tady neexistuje jednoznačná odpověď. Jestli umísťujete grafické elementy na kartu v okolí grafických elementů, které se nemůžou přesouvat, položte si tyto otázky:

 • Jak bude karta nejlépe zobrazena a nejvíc používaná?
 • Kde je na kartě umístněna elektronika?
 • Bude karta přímo potřebovat otvor na šňůrku nebo klip?
 • Bude na kartě vytisknuta nějaká důležitá informace, která se časem může seškrabat? Jestli ano, svažte přidáni ochranní laminace.


Krok 5 - Výběr grafiky a typ vzhledu karty

Když designujete kartu, mějte na mysli, že karta je mnohem víc, nežli bezpečnostní element a funkční nástroj. Je také nástroj pro zvětšení image Vaši organizace a značky. Atraktivní a profesionální karta reprezentuje Vaši společnost.

 • Jasné barvy jsou nejlepší. Tmavé barvy můžou snižovat čitelnost karty. Pastelové barvy nesjou taky nejlepším výběrem.
 • Kontrastní barvy se často používají pro indikování rozdílných úrovní přístupu
 • Fotografie je typicky primárním znakem. Proto je důležité, aby fotka měla rozlišeni nejméně 300 dpi, a aby bylo co největší.
 • Používejte jeden nebo dva typy fontů. Příliš mnoho fontů může způsobit špatnou čitelnost karty.


Krok 6 - výběr tiskárny/kóderu

Teď, když jste investovali čas do vývoje designu Vaši ID karty, je důležité si vybrat tiskárnu/kóder. Jestli má Vaše karta jednoduchý magnetický proužek, nebo žádnou technologii, zvažte tradiční technologii DTC (Direct-To-Card) – tisk přímo na kartu. Když karta obsahuje vestavěnou elektroniku jako kontaktní, či bezkontaktní čip, zvažte technologii HDP (High Definition Printing). Existuje mnoho možností potisku a kódovaní, s kterými Vám můžeme poradit.


Krok 7 - testování kvality a funkčnosti Vámi vytvořené karty

Ujistěte se, že Vámi vytvořená karta splňuje to, co by měla. Včasné detekování chyb znamená úsporu času a prostředků. Přejdete si následující otázky:

 • Je kvalita obrázku důsledná?
 • Jde úspěšně číst všechny data v kontrolních bodech?
 • Přenášejí se všechny data do systému korektně?
Dotazy rádi zodpovíme na tel. +420 725 709 770 , +420 244 471 954, e-mail


© 1999- 2020 , SOVTE, Hodkovická 8, Praha 4 - Lhotka, Česká republika, web: www.oldsovte.cz, e-mail: sovte@sovte.cz
poslední změna 20.04.2020 , nejlépe v 1024x768